Amphenol Military MS3108A10SL-4S Right Angle Plug 4 pin Connector
  • Brand:
    OLINK
  • Item no.:
    MS3108A10SL-4S
  • Payment:
    Wire transer, West Union
  • Color:
    Green
  • Goods stock:
    8000
  • Min order:
    10
  • Shipping port:
    Xiamen
  • Lead Time:
    3days
Main Technical Specification for Military MS3108A10SL-4S :
Series MS5015-MS3108
Shell size 10SL/ 14S/16S/16/18/20/22/24/28
Pin NO 2-37pin Contact size #0, #4,#8,#12,#16
Shell Aluminum alloy, Olive drab chromate Contact  Brass with gold plated
Insulator Synthetic Rubber surface treatment
Military green electroplating
Temperature range -55°C ~ +125°C
Insulation resistance 5,000 Mega ohms minimum(at 25°C)
Frequency Range 10-2000HZ/147m /S2 Voltage Rating 500VAC 700VDC
Mating type Threaded coupling Termination Solder
Related products
Y2 Military  connector
Y2M series Military round bayonet connector
8 pin round connector
Circular Aviation Connector P20 2Pin Plug and Socket
FQ connector types
FQ Series IP67 25A Automotive Waterproof Connector
The FQ Series 25A automotive plug socket is a high-performance automotive electrical connector specially designed for vehicle and industrial power transmission applications. With a 25A rated current, this low-voltage high-current connector delivers stable power supply for automotive electrical systems, featuring a practical plug-and-socket design for easy mating and disconnection. Engineered for complex automotive environments, it offers excellent anti-vibration performance and reliable contact stability, meeting standard automotive connection requirements. It is also widely suitable for other industrial low-voltage high-current connection scenarios with matching specifications.
GX16 aviation Connector
Waterproof Cable Connector GX16 2 3 5pin Connector
XS12 jack connector
XS12 Micro Jack Connector Waterproof Connector
Russian Aviation Connector
KP Series IP55 Russian Aviation Mini Connector
Fzolink KP Series is a professional Russian aviation mini aerospace connector with IP55-rated circular design, built for ultra-reliable electrical connections in extreme harsh environments. This high-shock & vibration resistant aerospace connector operates flawlessly from -60℃ to +85℃, withstanding 1000g single impact, 100g multiple impacts and 1-5000Hz 20g vibration. Featuring high-conductivity brass contacts (≤5mΩ, ≥1000MΩ insulation), it delivers stable performance with 200V voltage and 1.5A-3.7A current. With rugged aluminum alloy housing, threaded anti-loosening coupling and 4/7/10/19/32/50 pin options, this IP55 circular military grade connector is CE/RoHS certified and supports full OEM/ODM cable customization. Ideal for aviation, aerospace and industrial harsh-environment systems, it includes 7×24h professional technical support.
Circular metal connectors
3 pin 19 pin Q series metal circular connector